Římskokatolické farnosti
Znojmo Louka, Havraníky, Hnánice, Konice, Šatov

Otec Jeroným - vzpomínáme!

Vydáno: 1.1.2013 | Autor: | Zpět

Asi mnozí vzpomínáme na otce Jeronýma, který nás v minulém roce nečekaně opustil. Mnohé svým životem obohatil, potěšil, v mnohých záležitostech duchovních i světských pomohl. Zkusme se o to navzájem podělit. 
 

Vzpomínáme. Podělte se o vzpomínky, prosím.

Máme za sebou vánoční svátky, které jsme prožívali v kruhu rodiny a setkávali se s blízkými i vzdálenějšími přáteli. O Vánocích se potkáváme i s těmi, které jsme již třeba delší dobu neviděli, ale někteří, kteří patřili do našeho života, nám také scházejí. A tak vzpomínáme.

Skončil minulý rok a začíná nový. Jsou to opět vzpomínky a s nimi pak spojená očekávání a předsevzetí.

V minulém roce jsme se museli nečekaně rozloučit s otcem Jeronýmem. Nečekali jsme to, nebyli jsme na to připraveni a museli jsme se učit opět přijmout Boží vůli. Přejeme mu dosažení cíle v Božím království, věříme v setkání s ním u Pána Boha a - vzpomínáme. Zažili jsme toho spolu mnoho. Byly to nejrůznější okamžiky a zážitky. Jeho život byl opravdu plný, měl co říci lidem nejrůznějšího zaměření. Často až nyní, po jeho smrti, člověk zjišťuje, kolik Jeroným pro mnohé znamenal. Život mnohých z nás, bez setkání s Jeronýmem, by byl určitě jiný. A troufám si říci, že by byl mnohem chudší a asi i méně kvalitní.

Jeroným byl také známý mnohými historkami ze svého života, které nám vyprávěl. Souhrnně je nazval: Enchiridion calamitarum mearum meorumque amicorum alias Acta Hieronymi. Jejich seznam je zde. Mnohé tyto zážitky již upadly v zapomnění nebo je znají jen někteří. (Máme k dispozici jen seznam příběhů. Když někdo k názvu doplní celý příběh, budeme vděčni.)

A já bych vás všechny, co jste Jeronýma znali, ať už jako Jeronýma či Filipa, velmi rád poprosil. Podělte se s námi o své vzpomínky a zážitky s Jeronýmem. O něco, co by nás mohlo povzbudit a potěšit. Rád bych dal tyto vzpomínky dohromady a vydal pro vnitřní potřebu jeho přátel tento takový sborník. Ať už to budou vzpomínky z Jeronýmova seznamu či jakékoliv jiné. Není potřeba nic dlouhého, stačí krátká konkrétní vzpomínka, pár řádků, jeden odstaveček, jedna či maximálně dvě stránky, případně doprovázené nějakou fotografií. Já bych pak, s vaším dovolením udělal nějakou trochu recenzi a nejnutnější úpravu a dání všeho dohromady tak, aby to bylo v rozumném rozsahu, aby se některé věci neopakovaly, aby to bylo zveřejnitelné :) apod.

Zkuste tedy v dohledné době něco poslat na náš email: info@farnostlouka.cz.

Děkuji a přeji vše dobré v Novém roce. A ať se i v tomto roce potkáte s dobrými lidmi, jako byl náš Jeroným.

P. Marian

 

Zde jen několik fotografií pro vzpomínku.

 

 
Na co asi myslíš?

Ty hory jsou ale krásné, co?

To jsem já
 
Copak to z té díry leze?

Byl to dobrý ročník?

Úvodní mše sv. v Louce

Pod horami v Suldenu chutná.

A jsem zde

Ty pukliny v ledovci stojí za to

Velký lovec myší v Krkonoších

Na vodě jako doma

To není vyvolávání duchů - to je modlitba breviáře

I jiné zasvěcuje do tajů vodáctví

Jeroným, běžky a Krkonoše - to patří k sobě

Na běžkách s dobrou partou

Vrchol Ortleru dal zabrat

Na loucké faře s milou návštěvou

V postní době Jeroným zarůstá
 
Pane Bože - díky!

Na Strahově s Marianem

V chórové lavici - místo pro breviář

Jeroným se svými biřmovanci

V postní době si Jeroným s Marianem vyměňují vousy

Kněží v Jihlavě se svým opatem

Strahováci na horách

Další vrchol dobyt

Někdy šel vůdce cestou, kterou ho nikdo nenásledoval
 
A mám to.

Za smrčkem

To píše
 
Muž mnoha tváří.

Od breviáře se nedám odtáhnout

Farní ples Jeronýma do nadšení nepřivedl

S Marianem ve výšinách

Vykopat auto není jednoduché

Zimy jsou krásné

Mše sv. v Krkonoších

Jako jáhen v Doksanech

V Krkonoších si při mši svítíme petrolejkou a čelovkou

Na karnevalu jako králova ochranka

Tři premonstrátští kněží na chalupě

Železny poutník je zničen

Na Strahově při mši sv.

Nácvik na neuskutečněný pád do trhliny

S rodiči a babičkou na Hradišti

Strahovská premonstrátská komunita

Slaňování ze znojemského mostu

Rosa coeli - bývalý klášter

Na Strahově při chórové modlitbě

Na pouti národů v Mariazell

Na Sázavě je pohoda

Přeshraniční modlitba na HeiligeStein

Při primici na Strahově

Při primici ve Strašnicích

Kolo - pro nás těžké vzpomínky

Slaňujeme se v klášteře pro pípu

Na kole - co k tomu říci?

Pouť v Havraníkách.

Dobrodružné plavby v podzemí

Na člunu pro dvě děti
 
Mše sv. ve Švédsku u Josefa

Rybář

S volantem si rozumím

Pěkné pukliny, co?

Nejvýše postavení kněží v Evropě (Mont Blanc)

Mše sv. na skautském táboře

Jdeme za světlem

Rád předám Boží milost a odpuštění

Poutník na Velehrad
 
Držíš se pevně?

Další vrchol - a spokojenost

Nejvyšší hora Rakouska - Grossglockner

Společné čundry

Světe - mám tě rád

S panem doktorem poznáváme dobrá vína i v Rakousku

Vánoce v Louce

Byl jsem povolán ke kněžství

Tělo Kristovo
 
Dobrou noc
Těch vzpomínek a zážitků je mnohem a mnohem víc.
A jsme spojeni ve víře a modlitbě.

 

Díky všem, kteří se ozvou!

PULS - fond na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze

Vezmi a čti - četba Bible

Vítáme Vás...

Pokud nás chcete podpořit v našich aktivitách či opravách, s vděčností přijmeme váš příspěvek na našem farním účtu č. 1580378329/0800.

V minulých letech jsme kromě jiného upravili okolí fary, v kostele pořídili nový rozhlas, opravili zákristie, spravili betlém, opravili varhany, zprovoznili věžní hodiny. Částečně byla provedena oprava elektriky a osvětlení, byla nově zasklena okna v presbytáři a dány mříže do oken v lodi. V současnosti jsme v účetnictví částečně v mínusu, velké opravy proto neplánujeme, přesto jsme ale udělali topení do kostela. Rádi bychom také v kostele vytvořili zázemí pro toaletu. Na požádání můžeme vystavit potvrzení o daru pro daňové účely. Na všechny dárce pamatujeme ve svých modlitbách, které na vašich darech samozřejmě nejsou závislé. Přejeme hojnost duchovních darů a Boží požehnání.

Váš farní tým